Другий треннінг менеджерів фаблабу в Данії

У середині жовтня 2016 року наші менеджери FABLAB поїхали до Данії, щоб отримати новий досвід зі створення FABLAB. Ця подорож була унікальною в багатьох розуміннях. Під час тренінгу було виявлено загальну картину інтеграції FABLAB в економічні та соціальні системи. Різні організації безпосередньо пов’язані з екосистемою FABLAB були представлені і відвідано величезну кількість нових типів FABLAB.

Серед найбільш приголомшливих фаблабів, з відвіданих за програмою візиту, можна назвати наступні:

  •  UNDERBROEN – фаблаб зі зв’язками з розумним містом Копенгагена,
  •  Venture Cup та лабораторія CSE – організації, які проводять змагання стартапів та тренінги міжнародного рівня,
  • DTU Skylab – найкращий приклад кожному університету, який бажає створити FABLAB,
  • Та FABLAB RUC в університеті Roskilde у Трекронері.

Нижче читачі можуть ознайомитися з деякими захоплюючими деталями з кожного з цих місць.

Візит до фаблабу UNDERBROEN

 «FABLAB UNDERBROEN» (буквальний переклад з датської означає «FABLAB під мостом»)  це новий фаблаб, що знаходиться на на ранній стадії свого розвитку. Беручи до уваги, що зазвичай важко знайти місце придатне для лабораторій таких як FABLAB у великих містах, UNDERBROEN реалізує унікальну ідею використання міського простору. Він розташований під Копенгагенським мостом Лангеро, що є досить цікавим рішенням проблеми «доступного міського простору».

Це новий робочий простір для творців та креативних підприємців/компаній з фокусом на міському виробництві, традиційному ремеслі та нових методах виробництва в цифровій та фізичній сферах (верстати з ЧПУ, 3D-принтери, лазерні фрези та опен-сорс електроніка).

“Фаблаби можна порівняти з мануфактурами до промислової революції, тільки з однією маленькою різницею – ми всі маємо інтернет та можемо миттєво поширювати цифрові моделі на весь світ…”

Фаблаб UNDERBROEN допомагає інфраструктурі смарт-міста Копенгагена вирішувати деякі з його задач і показує, як творчі люди можуть співпрацювати

Цей FABLAB був створений групою людей, які співпрацювали з Копенгагенською Радою, з метою розробити концепцію цифрового громадянина і розпочати проекти, що допоможуть вирішити різні проблеми розумного міста.

Під час зустрічі, менеджер фаблабу UNDERBROEN зробив порівняння – зараз фаблаби можна порівняти з мануфактурами до промислової революції, тільки з однією маленькою різницею – ми всі маємо інтернет та можемо миттєво поширювати цифрові моделі на весь світ. Так що тепер кожен виробник у спільноті стає R&D інженером і може швидко та дешево створити і протестувати різні моделі у фізичній формі. З іншого боку, для тих, хто хоче просто відтворювати готові моделі або коритсуватися вже готовими продуктами  – вони тепер можуть робити це локально. Зараз відпала необхідіність у глобальних ланцюжках поставок товарів та сировини, що охоплюють всю планету – де сировина з Аргентини перевозиться до штатів, де автоматизовано виробляють базові деталі, потім це все відправляють в Китай, де на фабриках збирають готову продукцію, яку потім відправляють назад до штатів на продаж.  Зараз з’явилася можливість розірвати ці ланцюжки і локально адитивними технологіями виготовляти більшість товарів. на місці і за потребою. Що також добре, оскільки країни з FABLAB будуть менш залежні від китайських товарів і негативних факторів, створених економіками, орієнтованими на експорт та імпорт.

Фаблаб “ДАНІЯ”

Фаблаб “Данія”  (Denmark) та Mobile FabLab у Нестведі це найдивовижніші та найбільш неймовірні фаблаби, які ви коли-небудь бачили. Уявіть, що ви можете взяти все своє обладнання (наприклад фрезерні верстати з ЧПУ, лазерні фрези та всі інші речі), покласти їх у шкільний автобус і їздити по всій країні, створюючи дивовижні речі і навчаючи та розважаючи школярів і студентів. І так! Це можливо. На ранніх стадіях Veaksthus Zealand мав ті ж проблеми, що й будь-який фаблаб, а точніше – у них не було вільного місця для лабораторії. Тому вони вирішили взяти старий шкільний автобус і перетворити його в лабораторію на колесах.

Фаблаб у автобусі

Для тих, хто знає, наскільки величезним є обладнання файбалу, може здатися, що автобус усередині виглядає як вантажівка, перевантажена різними інструментами і видами техніки так сильно, що жодна жива душа не зможе навіть пролізти в неї. Але реальність трохи інша:

 

Автобус фаблаба зсередини

Усередині автобуса ви можете знайти стильний салон з регульованою підсвіткою готовою до початку магічного шоу бітів та атомів. Інструменти та інші прилади ретельно приховані за численними дверима, поличками та ящиками, і приміщення, яке ви бачите, перевершує усі очікування. Єдине питання, яке звучить в голові – де все те величезне і важке обладнання, які ви бачили в інших фаблабах?

Відповідь вражає – цей фаблаб самостійно будує простір для себе. Використовуючи лазерні фрези, 3D-моделювання, пластик та дерево фаблаб “Данія” створили досить захоплюючу футуристичну будівлю для свого обладнання.

Фаблаб “Данія” вигляд ззовні

Надрукована 3D-модель фаблабу “Данія”

 

Найкраща ілюстрація процесу будівництва показана на цій картинці. Після побудови 3D-моделі, дерев’яні трикутні компоненти розрізають за допомогою лазерного різака. Потім ці частини збираються як конструктор лего в решітки і, нарешті, в структуру купола. Щоб уникнути перегріву, вільний простір між стелею і дахом заповнюється травою. А верхня частина даху вкрита водостійким полімером.

 

Під «куполом»

 

На фото вище ви можете побачити внутрішній інтер’єр побудованого фаблабу. Виглядає ніби ви потрапили в інопланетний корабель з яскравим тонким освітленням, безліччю інструментів у кожному кутку і досить цікавою акустикою.

Складається таке враження, що найпростійший спосіб побудувати свою неймовірну фаблаб лабораторію – це слідувати прикладу фаблаба “Данія”.

Візит до Venture Cup і CSE-Lab

Venture Cup є спільною платформою для всіх датських університетів, з якої серед студентів знаходять і підтримують підприємців майбутньго. CSE-Lab – Копенгагенська школа підприємництва, інкубатор підприємництва у Копенгагенській бізнес-школі.

Venture Cup і CSE-Lab своїм прикладом показали, як фаблаби можуть бути ефективно просунуті в потрібних спільнотах і як можна досягти сталого розвитку фаблабу.

Venture Cup – Національні та міжнародні конкурси для студентів університетів для підвищення інновацій та підприємництва.

 

Цей тренінг у Копенгагені дав багато корисних та цікавих уявлень та ідей про різноманітні аспекти розробки та обслуговування лабораторії фаблабу на усіх рівнях. Це допомогло нам краще зрозуміти стратегічні та тактичні рішення, прийняті в розробці концепту фаблабу, і чому ці рішення працювали або провалилися в минулому. Також були представлені різноманітні фаблаби на базі університетів та їх способи вирішення широкого кола організаційних та фінансових проблем.

Досвід, отриманий в рамках цієї програми в Копенгагені, буде дуже корисним для розробки стійкої моделі фаблабу IASA-KPI .

Ми хотіли б висловити особливу подяку Віаксзусу Зіланду(Veaksthus Zealand) за дуже гарну підбірку місць, які треба побачити. Це надихає команду ІПСА працювати над основними цілями та результатами фаблаб.

Поділитись:

Comments are closed.