5 квітня 2016 року відбулася перша зустріч університетів-партнерів, які є учасниками проекта «Розвиток мережевої інфраструктури для підтримки малого підприємства на платформі FABLAB» за програмою ЄС ERASMUS +.
Fablab (fabrication laboratory) це місце, що пропонує учасникам можливість поділитись своїми ідеями, пов’язаними з цифровими технологіями й реалізувати їх за допомогою сучасного обладнання. Fablab оснащено мультифункціональним комп’ютерним обладнанням та 3D-принтерами. Через високу вартість подібних технологій, створення власних лабораторій обходиться дуже дорого, особливо для українських вищих навчальних закладів. Таким чином, щоб зробити процес дешевшим і успішно впровадити його в життя, три українських, чотири білоруських та сім університетів з ЄС створили консорціум за програмою Європейського Союзу ERASMUS+.
Групове фото партнерів FabLab
ІПСА організувала першу зустріч у цій трирічній програмі, що дало можливість представникам університетів Великобританії, Португалії, Франції, Іспанії, Данії та Білорусії відвідати КПІ, щоб зустрітися з іншими учасниками проекту з української сторони – співробітниками Харківського національного економічного університету ім. Семена Кузнеця, Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя та Інституту прикладного системного аналізу Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут».
Учасники обговорили питання співпраці, обладнання, майбутніх можливостей, запланованих тренінгів та подальших кроків в рамках проекту на наступні 3 роки.
Головна ідея проекту – надання наукової і фінансової підтримки для розвитку середовища та інфраструктури інноваційного підприємництва молоді для проведення навчальних та дослідницьких робіт, а також для студентів і слухачів на основі професійних тренінгів, розробки стартапів та можливості створення першої продукції.
Створені в рамках креативних проектних групп – виробничі лабораторії (fablabs) нададуть можливості і виступатимуть як так звані «точки зустрічі» для наукових кіл і бізнесу. Фаблаби вирішить існуючу проблему низького рівня інженерної творчості та підприємницької мотивації серед молоді, що виникає через невисоку обізнаність нових поколінь, недостатній захист прав інтелектуальної власності, відсутність досвіду у розробці «реальних» проектів, нестійкі відносини з вітчизняними та іноземними інвесторами та партнерами. Відносини між університетами та бізнес-компаніями є взаємовигідними як для студентів, так і для роботодавців у країнах ЄС та країнах-партнерів, оскільки це дозволяє підвищити творчу і практичну цінність випускників університетів, а також забезпечити приплив нових ідей у інноваційний бізнес для країн-партнерів.
Координатор проекту Дорін Фестеу
З іншого боку, університети повинні мати не тільки ресурси для підготовки студентів, але й спеціалізовані організаційні підрозділи, що відповідають за розвиток інженерної творчості та підвищення мотивації для отримання досвіду реалізації проектів з реальними результатами. Таким чином, проект передбачає створення 5 Фаблабів – 3 в Україні та 2 в Білорусії. В Україні вони будуть створені в Харкові, Тернополі та Києві.
Розвиток підприємництва в інноваційному секторі країн-партнерів можливий лише за умови проведення практично-орієнтованої підготовки студентів та випускників інженерних наук за сучасними рішеннями в галузі управління, моделювання, виробництва та маркетингу. Динаміка змін у інформаційно-технологічній сфері вимагає нових підходів до вивчення інженерних програм в університетах. Ці програми повинні бути багатосторонніми, орієнтованими на бізнес і спрямованими на розвиток інженерних та ділових навичок. Ключовою проблемою є відсутність достатніх механізмів взаємодії між підприємствами та технічними університетами Білорусії, України та університетів ЄС для розробки та розповсюдження навчальних матеріалів, технологій, досліджень та досвіду. Вирішення цієї проблеми може полягати у створенні міжвузівської та партнерської мережі для підготовки молодих інженерів на єдиній інтернет-платформі з можливістю дистанційного навчання для студентів.
Розвиток стартап-руху та досвід розробки стартап-проектів у БНТУ, БДУ, КПІ ІПСА, ХНЕУ та ТНТУ показали необхідність створення власних виробничих можливостей для моделювання, створення прототипів та експериментального виробництва, яке може бути продемонстровано потенційним інвесторам. Рішення полягає у створенні міжвузівської мережі Фаблабів, яка може застосовувати засоби та ресурси університетів, мережі стартап-центрів, ділових партнерів та підприємств.
Згідно з програмою запланованих зустрічей, подальша робота членів консорціуму відбудеться у Франції у вересні.